Fairbury Jeffs Sports Schedule 2011-2012

 

Back to High School Sports Main Page

 

 

 

Football

 

Fairbury (3-5)
Date Opponent Class W-L Div W/L Score Points

08/26/11 @ Minden C1 8-0 1 L 0-41 38
09/02/11 Falls City C1 0-8 3 W 54-13 40
09/09/11 @ Auburn C1 1-7 3 W 41-28 40
09/23/11 Grand Island Central Catholic C1 3-5 2 W 29-21 45
09/30/11 Centennial C1 6-2 1 L 0-28 38
10/07/11 @ Fillmore Central C1 1-7 3 L 6-20 28
10/14/11 Lincoln Lutheran C1 4-4 2 L 20-23 33
10/20/11 @ Milford C1 6-2 1 L 6-33 38

Volleyball

 

Fairbury (6-26)
Date Opponent Class W-L Div W/L Score Points Tournament Name Tournament Location

09/01/11 Auburn C1 20-9 2 L 0-3 36    
09/06/11 Thayer Central C2 18-8 2 L 0-3 36    
09/08-09/10 (To Be Determined)   - -   - - Malcolm Invitational (2/3-Day Tournament) Malcolm
     09/08      Centennial C1 7-24 4 W 2-1 41 Malcolm Invitational Malcolm
     09/08      Elmwood-Murdock C2 28-7 1 L 0-2 39 Malcolm Invitational Malcolm
     09/10      Lincoln Lutheran C1 22-11 2 L 0-2 36 Malcolm Invitational Malcolm
     09/10      Fort Calhoun C1 4-22 4 W 2-0 41 Malcolm Invitational Malcolm
     09/10      Ashland-Greenwood C1 19-12 2 L 1-2 36 Malcolm Invitational Malcolm
09/13/11 @ Columbus Lakeview C1 19-12 2 L 0-3 36    
09/17-09/17 (To Be Determined)   - -   - - Fairbury Tournament (1-Day Tournament, >4 Teams) Fairbury
     09/17      Auburn C1 20-9 2 L 0-2 36 Fairbury Tournament Fairbury
     09/17      Sandy Creek C1 20-7 2 L 1-2 36 Fairbury Tournament Fairbury
     09/17      Falls City C1 5-27 4 W 2-1 41 Fairbury Tournament Fairbury
09/20/11 @ Superior C2 12-18 3 L 0-3 33    
09/22/11 Beatrice B 11-22 3 L 0-3 35    
09/27/11 @ Norris B 17-9 2 L 0-3 38    
09/29-10/01 (To Be Determined)   - -   - - Ashland - Greenwood Invite (2/3-Day Tournament) Ashland
     09/29      Wahoo C1 21-11 2 L 0-2 36 Ashland - Greenwood Invite Ashland
     09/29      Fillmore Central C1 26-5 1 L 0-2 39 Ashland - Greenwood Invite Ashland
     10/01      Plattsmouth B 9-21 3 L 0-2 35 Ashland - Greenwood Invite Ashland
     10/01      Ashland-Greenwood C1 19-12 2 L 0-2 36 Ashland - Greenwood Invite Ashland
     10/01      Plattsmouth B 9-21 3 L 0-2 35 Ashland - Greenwood Invite Ashland
10/04/11 @ Southern C2 6-21 4 W 3-0 41    
10/06/11 Schuyler B 7-23 4 L 1-2 32 Triangular (host: Fairbury)  
10/06/11 Seward B 25-9 2 L 0-2 38 Triangular (host: Fairbury)  
10/08-10/08 (To Be Determined)   - -   - - Falls City Invitational (1-Day Tournament, >4 Teams) Falls City
     10/08      Parkview Christian D2 16-11 2 L 1-2 36 Falls City Invitational Falls City
     10/08      Tri County C2 15-15 2 L 1-2 36 Falls City Invitational Falls City
     10/08      Falls City C1 5-27 4 W 2-0 41 Falls City Invitational Falls City
10/13-10/15 (To Be Determined)   - -   - - Central Conference Tournament (2/3-Day Tournament) Schuyler
     10/13      Crete B 13-20 3 L 0-2 35 Central Conference Tournament Schuyler
     10/13      Aurora B 20-14 2 L 0-2 38 Central Conference Tournament Schuyler
     10/15      Seward B 25-9 2 L 0-2 38 Central Conference Tournament Schuyler
     10/15      York B 11-18 3 L 0-2 35 Central Conference Tournament Schuyler
10/18/11 Crete B 13-20 3 L 1-3 35    
10/25/11 Falls City C1 5-27 4 W 3-0 41    
10/31/11 Auburn C1 20-9 2 L 0-3 36  


Softball

Fairbury (24-7)
Date Opponent Class W-L Div W/L Score Points Tournament Name Tournament Location

08/18/11 @ Freeman C 11-15 3 W 8-2 44    
08/23/11 Fillmore Central/Exeter-Milligan C 25-8 1 W 3-2 50    
08/25/11 Adams Central B 20-12 2 W 5-1 49 Triangular (host: Fairbury)  
08/25/11 Blue Hill C 10-18 3 W 11-0 (4 in.) 44 Triangular (host: Fairbury)  
08/27-08/27 Opponents:   - -   - - Seward Tournament Seward
     08/27      York B 18-10 2 W 9-1 49 Seward Tournament Seward
     08/27      Friend C 24-11 2 L 1-5 36 Seward Tournament Seward
     08/27      Centennial C 16-15 2 W 9-0 47 Seward Tournament Seward
08/30/11 Crete B 11-16 3 W 9-0 (5 in.) 46    
09/01/11 @ Schuyler B 9-23 3 W 10-2 46    
09/03-09/03 Opponents:   - -   - - Fairbury Invite Fairbury
     09/03      Aurora B 16-18 3 W 9-4 46 Fairbury Invite Fairbury
     09/03      Elkhorn South B 21-9 2 L 1-2 38 Fairbury Invite Fairbury
     09/03      Freeman C 11-15 3 W 8-0 44 Fairbury Invite Fairbury
09/06/11 Auburn B 4-23 4 W 11-3 (5 in.) 43    
09/08/11 Falls City C 16-12 2 W 6-5 47 Triangular (host: Johnson County Central)  
09/08/11 Johnson County Central C 1-24 4 W 9-0 41 Triangular (host: Johnson County Central)  
09/10-09/10 (To Be Determined)   - -   - - Falls City Tournament Falls City
09/13/11 Seward B 25-6 1 L 3-4 41    
09/20/11 @ Columbus Lakeview C 9-19 3 W 11-0 44    
09/22/11 Southern C 11-16 3 W 9-1 44    
09/24-09/24 Opponents:   - -   - - Crete Invite Crete
     09/24      Lexington B 13-21 3 W 8-3 46 Crete Invite Crete
     09/24      Northwest B 24-12 2 L 0-10 38 Crete Invite Crete
     09/24      Gretna B 20-11 2 L 4-6 38 Crete Invite Crete
09/26/11 York B 18-10 2 W 4-3 49    
10/01-10/01 Opponents:   - -   - - Central Conference Tournament Aurora
     10/01      Aurora B 16-18 3 W 5-0 46 Central Conference Tournament Aurora
     10/01      Crete B 11-16 3 W 1-0 46 Central Conference Tournament Aurora
     10/01      Seward B 25-6 1 W 4-0 52 Central Conference Tournament Aurora
10/03/11 @ Wilber-Clatonia C 8-18 3 W 7-0 44    
10/06/11 @ Fillmore Central/Exeter-Milligan C 25-8 1 L 2-4 39    
10/06/11 Milford C 8-17 3 W 3-2 44    
10/07/11 @ Fillmore Central/Exeter-Milligan C 25-8 1 W 7-2 50    
10/07/11 @ Fillmore Central/Exeter-Milligan C 25-8 1 L 3-5 39    
10/07/11 Friend C 24-11 2 W 4-0 47  



Boys Basketball

Fairbury (4-9)
Date Opponent Class W-L Div W/L Score Points Tournament Name Tournament Location

12/06/11 @ Superior C2 1-12 4 W 79-35 41    
12/09/11 Milford C1 11-0 1 L 57-60 (4OT) 39    
12/10/11 @ Thayer Central C2 6-8 3 L 51-54 (OT) 33    
12/16/11 Crete B 6-7 3 L 37-41 35    
12/20/11 @ Centennial C1 7-6 2 L 41-48 36    
12/22/11 Fillmore Central C1 3-10 4 W 67-48 41    
12/29-12/30 Opponents:   - -   - - Lincoln Lutheran Holiday Tournament Lincoln Lutheran
     12/29      Raymond Central C1 7-5 2 L 43-52 36 Lincoln Lutheran Holiday Tournament Lincoln Lutheran
     12/30      Louisville C1 6-7 3 W 77-55 44 Lincoln Lutheran Holiday Tournament Lincoln Lutheran
01/06/12 Aurora B 7-4 2 L 30-62 38    
01/07/12 Tri County C2 8-6 2 L 53-56 36    
01/10/12 @ Wilber-Clatonia C1 10-2 1 L 32-49 39    
01/13/12 Auburn C1 3-10 4 W 53-40 41    
01/14/12 @ Columbus Lakeview C1 10-2 1 L 46-52 39    
01/17/12 @ Norris B 4-7 3   - -    
01/20/12 York B 6-5 2   - -    
01/23-01/28 (To Be Determined)   - -   - - Central Conference Tournament Northwest/home sites
02/04/12 @ Schuyler B 1-10 4   - -    
02/10/12 @ Lincoln Lutheran C1 9-5 2   - -    
02/11/12 Seward B 4-7 3   - -    
02/17/12 @ Falls City C1 9-5 2   - -  

 

 

Girls Basketball

Fairbury (6-8)
Date Opponent Class W-L Div W/L Score Points Tournament Name Tournament Location

12/01/11 Beatrice B 10-2 1 L 30-52 41    
12/06/11 @ Superior C2 7-7 2 W 45-40 47    
12/09/11 Milford C1 11-2 1 L 38-42 39    
12/10/11 @ Thayer Central C2 3-11 4 W 41-39 41    
12/16/11 Crete B 8-5 2 L 23-52 38    
12/20/11 @ Centennial C1 2-10 4 W 45-25 41    
12/22/11 Fillmore Central C1 12-3 1 L 26-47 39    
12/29-12/30 Opponents:   - -   - - Lincoln Lutheran Holiday Tournament Lincoln Lutheran
     12/29      Louisville C1 10-4 2 L 56-61 36 Lincoln Lutheran Holiday Tournament Lincoln Lutheran
     12/30      Lincoln Lutheran C1 5-8 3 W 45-34 44 Lincoln Lutheran Holiday Tournament Lincoln Lutheran
01/06/12 Aurora B 7-4 2 L 36-37 38    
01/07/12 Tri County C2 10-3 1 W 49-47 50    
01/10/12 @ Wilber-Clatonia C1 0-12 4 W 53-23 41    
01/13/12 Auburn C1 12-2 1 L 47-49 39    
01/14/12 @ Columbus Lakeview C1 4-8 3 L 30-33 33    
01/17/12 @ Norris B 9-3 1   - -    
01/20/12 York B 4-7 3   - -    
01/23-01/28 (To Be Determined)   - -   - - Central Conference Tournament Northwest/home sites
02/04/12 @ Schuyler B 1-9 4   - -    
02/07/12 Seward B 11-0 1   - -    
02/10/12 @ Lincoln Lutheran C1 5-8 3   - -  



 

 

Wrestling

Saturday 12/3 9:00AM @ York Invite
Thursday 12/8 5:30PM vs. Fairbury Quadrangular
Saturday 12/10 9:00AM @ Crete Invite
Saturday 12/17 9:00AM @ Auburn Invite
Tuesday 12/20 7:00PM @ Milford High School
Friday 1/6 2:00PM @ Tri County Invite
Tuesday 1/10 5:30PM @ Blue River Riot- Beatrice
Saturday 1/14 9:00AM @ Centennial Dual Tourney
Tuesday 1/17 6:00PM @ Friend Triangular
Friday 1/20 4:00PM @ Thayer Central Invite
Friday 1/27 3:00PM vs. Fairbury Invite
Saturday 2/4 TBA vs. Central Conference Wrestling
Saturday 2/4 10:00AM vs. Conference Wrestling Tournament
Friday 2/10 TBA @ District Wrestling
Saturday 2/11 TBA @ District Wrestling
Thursday 2/16 TBA @ State Wrestling Tournament
Friday 2/17 TBA @ State Wrestling Tournament
Saturday 2/18 TBA @ State Wrestling Tournament

Boys/Girls Swimming

Thursday 12/1 4:30PM @ Lincoln Northeast High School
Saturday 12/3 9:00AM vs. Beatrice Invitational
Thursday 12/8 4:30PM @ Ralston High School
Friday 12/16 1:30PM @ Lincoln SE Invitational Diving
Saturday 12/17 10:00AM @ Lincoln SE Invitational Swimming
Monday 1/9 4:30PM vs. Elkhorn High School
Thursday 1/12 4:00PM @ Skutt/SCC
Friday 1/13 6:00PM @ Skutt Skyhawk Invite - Diving
Saturday 1/14 9:00AM @ Skutt Skyhawk Invite - Swimming
Tuesday 1/17 4:30PM @ Columbus High School
Saturday 1/21 9:00AM @ Ralston Diving Invite
Thursday 1/26 4:30PM vs. Lincoln North Star
Monday 1/30 4:30PM vs. Lincoln Pius X
Friday 2/3 5:00PM @ Elkhorn Invite - Diving
Saturday 2/4 10:00AM @ Elkhorn Invite - Swimming
Tuesday 2/7 4:30PM vs. Roncalli Catholic
Friday 2/10 6:00PM @ RCC @ Ralston
Saturday 2/11 9:00AM @ RCC @ Ralston
Thursday 2/23 TBA @ State Meet - Lincoln
Friday 2/24 TBA @ State Meet - Lincoln
Saturday 2/25 TBA @ State Meet - Lincoln

Boys/Girls Track

Saturday 3/17 9:30AM @ Superior Track Invite
Saturday 3/24 9:30AM vs. Fairbury Track Invitational
Saturday 3/31 10:00AM @ Central Conference Relays - GINW
Thursday 4/5 11:00AM @ Waverly Track Invite
Friday 4/13 1:00PM @ Syracuse Track Invite
Saturday 4/21 10:00AM @ York Track Invite
Friday 4/27 2:00PM @ Crete Track Invite
Saturday 5/5 9:30AM @ Central Conference Track - Crete
Thursday 5/10 TBA @ District Track Meet - TBA
Friday 5/18 TBA @ Nebraska State Track Meet - Omaha
Saturday 5/19 TBA @ Nebraska State Track Meet - Omaha

Boys Golf

Tuesday 3/20 4:00PM @ Beatrice High School
Thursday 3/22 10:00AM @ Beatrice Invite
Thursday 3/29 9:00AM @ Superior Invite
Thursday 4/5 9:00AM @ Lincoln Pius X Invite
Monday 4/9 4:00PM vs. Thayer Central High School
Thursday 4/12 9:00AM @ York Invite
Monday 4/16 4:00PM vs. Crete Public Schools
Monday 4/16 4:00PM vs. Crete Public Schools
Wednesday 4/18 9:00AM vs. Fairbury Invite
Saturday 4/21 9:00AM @ Aurora Invite
Friday 4/27 9:00AM @ Crete Invite
Friday 5/4 10:00AM @ Central Conference Golf Meet - Central City
Wednesday 5/9 10:00AM @ Thayer Central Invite
Monday 5/14 TBA @ District Golf Tournament
Tuesday 5/15 TBA @ District Golf Tournament
Tuesday 5/22 TBA @ State Golf Meet
Wednesday 5/23 TBA @ State Golf Meet